Hakkımızda

Turhan Müzesi, İstanbul Selimpaşa’da evsel pişiriciler için gaz musluğu üretim amacıyla 1984 yılında kurulan TURAŞ Gaz Armatürleri aile firmasının üretim tesisleri içinde yer almaktadır. 2006 yılından beri Ayasofya Müzesi’ne bağlı resmi koleksiyonerler ve kurucuları olan Gökhan Turhan ve Göksel Turhan’a ait eserlerin bir araya getirilmesiyle müzenin ilk adımları atılmıştır.

Üretimi yapılan mamüllerle  paralellik gösteren su muslukları ile, ilk koleksiyon oluşturulmuştur. Devamında Osmanlı dönemi mutfak malzemelerinden oluşan koleksiyon ile, müzenin kapsamı genişletilmiştir. Bu özel koleksiyon ve şirket tarihçesini oluşturan eserler, 2012 yılından itibaren 170 metrekarelik sergi salonu ve 100 metrekarelik etüt, arşiv ve depo alanından oluşan müzede sergilenmektedir. Roma döneminden Cumhuriyet’in erken dönemine kadar tarihlenen eserler ağırlıklı olarak bakır malzemeden yapılmış olup, dönemlerinin nadir eserleri olarak anılmaktadır.

2023 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı kamuya açık bir müze olarak faaliyet göstermektedir. Turhan Müzesi’nde uzman bir müzeci, bir danışman ve restoratör görev almaktadır.