Kurucular

2012 yılında kapılarını açan Turhan Müzesi, hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli ve kapsamlı yemek kültür koleksiyonuna sahip müzesidir. Gökhan ve Göksel Turhan kardeşlerin biriktirme tutkularından doğan müzede Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait mutfak malzemeleri ile yeme-içme kültürüne dair 1200 eser bulunmaktadır. Dönemin çeşitliliğini ve estetiğini yansıtan bu eserlerin yanında etüt amaçlı binlerce eser de bulunmaktadır.

Çocukluk yıllarında pul biriktirerek başlayan, 2000’li yıllarda musluk koleksiyonu oluşturmayla devam eden Gökhan Turhan ve oyuncak Lego yapım parçalarına olan tutkusu ile Göksel Turhan titizlikle eserleri seçmekte ve onlarla gönül bağı kurmaktadırlar.

Kültür varlıklarının korunmasını ve tanıtılmasını amaç edinen kardeşler, bu köklü mirası gelecek kuşaklara aktarmayı görev edinmişlerdir. Halen büyük bir özenle müze koleksiyonuna eserler katmaya devam etmektedirler. Bu nadide eserleri ziyaretçileri ile buluşturmaktan büyük bir mutluluk duymaktadırlar.